Jak správně udržovat a čistit bazén


Podzim s sebou přináší poměrně velký rozsah prací na zahradě i v okolí domu. Vyhraďte si dostatek času i péči o zazimování bazénu. Pečlivou přípravou nyní si ušetříte čas v další sezoně, až se budete s návratem sluníčka vracet ke koupání. Dostatečná péče také prodlouží životnost dílů a ušetří vám náklady na bazénovou chemii nebo nový objem vody.

Pečlivá úprava vody

Prvním krokem je perfektní vyčištění vody i stěn bazénu. Vodu důkladně vyluxujte, sesbírejte z hladiny veškeré nečistoty. Speciálním kartáčem můžete odstranit i jemný povlak ze stěn a dna bazénu. Během zimy se všechny částice začnou rozkládat, poslouží jako živný základ bakteriím, které dokáží objem vody dokonale znehodnotit. Zkontrolujte pH i obsah chloru.

Správné hodnoty pH

Kontrola a zajištění ideální hodnoty pH jsou velmi důležité. Rozmezí 7,2 - 7,6 splňuje optimální neutrální stav. Čísla nižší ukazují kyselé prostředí, které působí rychlejší korozi kovových částí, působí i na barvy plastů a folií. Naopak v zásaditém prostředí se bude voda rychleji kalit. Kalná voda si vyžádá vyšší dávkování chloru a ten pak přináší menší komfort při koupání. Speciálními prostředky je přitom možné velmi snadno upravit pH vody a předejít dlouhému experimentování a řadě komplikací.

Odpuštění vody a demontáž doplňků

U většiny bazénů stačí odpustit vodu na úroveň pod skimmer nebo vratné trysky. Následuje odpojení hadic k filtraci a případnému externímu ohřevu vody. Doporučujeme použít zazimovací chemický přípravek, který dlouhodobě zajistí dobrou kvalitu vody i pod zakrytím. Veškeré díly jako jsou hadice, trysky, filtrace, průtokové ohřívače dobře propláchněte a uložte na bezpečné místo. Zejména gumová těsnění jsou náchylná na poškození vlhkostí. Také zbytky vody můžou při zamrznutí potrhat materiál.

Údržba bazénu není složitá. Stačí se držet několika zásad. Zdánlivě pracnější zazimování vám na jaře ušetří hodně času i práce. Investice do bazénu a práce o kvalitní vodu se vám vrátí v pohodovém létě a příjemném bezpečném prostředí pro vás i děti.