Jak pečovat o vodu v bazénu po celou sezonu

Bazény se stávají příjemnou samozřejmostí téměř každé zahrady. Rodiny s dětmi i mladé páry s nadšením využívají možnosti koupání v celé sezoně bez nutného cestování. Velkou výhodou je i absolutní soukromí a přístup k vodě bez časového omezení. Bazén si dnes můžete naplánovat do posledního detailu podle vlastních představ i dispozic prostoru okolo. Moderní zastřešení vám současně prodlouží koupací sezonu a zjednoduší údržbu. Pro kvalitní azurově modrou vodu je však třeba občas udělat i něco navíc.

Kvalitní filtrace

Základním předpokladem pro čistou a jiskrnou vodu je kvalitní filtrace. Šetřit na filtračním systému se rozhodně nevyplatí. Filtrace odstraní naprostou většinu spadaných nečistot, které pak stačí uvolnit ze záchytného koše. Poradí si i s řasami, drobnými nečistotami, mastnotou po opalovacích krémech, pylem a prachem. S dostatečnou filtrací si ušetříte spoustu času a nebudete muset používat doplňkovou bazénovou chemie v takové míře.

Šetrná bazénová chemie

Před použitím bazénové chemie je vhodné kontrolovat výšku pH a obsahu chloru. Ideální hodnota pH vody se pohybuje v zóně neutrální. Dlouhodobá odchylka ke kyselému prostředí nebo příliš zásaditému vytváří bohužel podmínky pro množení vodních řas, má vliv i na povrch bazénu a jeho součásti.
Chlor se do vody přidává pro potlačení vodních řas, které se i přes dobrou filtraci ve „stojaté“ vodě vytváří důsledkem tepla. K dispozici jsou vločkovače, které na sebe naváží drobné nečistoty a odumřelé řasy. Projasňovače pro dosažení azurově modré jiskrné vody a mnoho dalších prostředků.
Většina bazénové chemie se velmi snadno používá, aplikuje se buď přímo do vody, nebo pomocí rozptylu přes filtraci. Dávkování je vždy pečlivě uvedeno a záleží jen na vašem uvážení, zda investujete do dražších ekologických a velmi jemných prostředků nebo do prostředků běžné kategorie. Chemie je vyráběna s ohledem na bezpečnost, dokonce i lidé s ekzémy či alergií jistě naleznou vhodnou kombinaci.

Prevence

Mnoho času s úpravou vody vám samozřejmě ušetří i prevence. Obzvláště v horkém počasí je dobré nechat běžet filtrační systém nepřetržitě. Řasy se velmi rychle množí a práce s jejich likvidací může být složitá nebo opět – vyžádá si zbytečně vysoké dávky agresivní chemie. Velkou pomocí je i zakrytí bazénu, kdy v době mimo domov snadno chráníte vodu před prachem, pylem, ale i většími nečistotami. Krom toho zakrytí bazénu pomůže i delší dobu kumulovat vodu na příjemné teplotě a šetří vaše náklady.